MikroTik Cloud Router Switch CRS354-48P-4S+2Q+RM, 650MHz CPU, 64MB, 1x10/100, 48xGLAN(PoE), 4xSFP+, 2xQSFP, vč. L5
Cloud Router Switch PoE CRS354-48P-4S+2Q+RM
This powerful switch has 48 x 1G RJ45 ports and 4 x 10G SFP+ ports. There are also 2 x 40G QSFP+
ports for extremely fast fiber connections or linking with other 40 Gbps devices. All 48 Ethernet ports offer different power output options: Passive PoE, low voltage PoE, 802.3af/at (Type 1 “PoE” / Type 2 “PoE+”) with auto-sensing, making this switch the easiest solution to power even the largest setups. We have included a mighty power supply that can provide 750 W of power – this switch can handle a lot. And there is a special bracket for easy cable management. The 48 port champion you’ve been waiting for – this is the bargain of the decade! Now with PoE-out!
Provedení: Rackmount
Počet "U" pozic: 1
Ventilátory: (3) 40 x 40 mm
Šasi: Kovové
Tlačítka: Reset
Provozní teplota [°C]: -20 až 60
Hloubka [mm]: 382
Šířka [mm]: 443
Výška [mm]: 44
RAM [MB]: 64
CPU: QCA9531
Frekvence CPU [MHz]: 650
Počet CPU jader: 1
Velikost interního uložiště [MB]: 16
Management LAN: (1) 10/100Mbps
Sériový port: RJ45
Rychlosti LAN: (48) 10/100/1000Mbps
Gigabit LAN: Ano
Rychlosti SFP/SFP+/QSFP+: (4) 10Gbps + (2) 40Gbps
Redundantní napájení: Ano
Typ napájení: Ze sítě (230V)
Podporované PoE-Out standardy: 802.3af, 802.3at, Pasivní 24V, Pasivní 48V
PoE budget [W]: 750
Max. spotřeba energie [W]: 800
Napájení přes konektor/svorkovnici: 230V AC